PMSL O-40 Cup 2012

Last Updated November-11-2012

 

Gentlemen

 

This years PMSL Cup playoffs will be played at the end of league play with round robin games on 10/20, 10/27 and 11/3. Finals are scheduled for 11/10.

 

General Rules

 

No roster adjustments allowed after October 6th games. Any player with game suspensions yet to be served may not participate in the playoff games until suspension has been completed.

 

It is our goal to have this tournament run without incident on or off the field. Referees have been advised to officiate the games strictly. There are no appeals on Division Directors or Refs decisions!!!

 

Please respect all referees, opponents, fellow players and spectators. No arguing on referee calls and only team captains or managers should talk with the referees and realize that the referees decision is final.

 

Rules:

Full length games (2 forty minute periods or 4 twenty minute periods) No overtime in round robin games

 

Thanks

Michael Hill

Commissioner PMSL O-40 League

Mfhill11@gmail.com

412-688-3012 (Work)

412-251-1568 (Cell)


 

Premier Schedule

 

Group A

 

Home

 

 

Away

Oct 20th

Century Field 9pm

Inter United

1

0

Tartan Devils FC Old Boys

Oct 20th

Century Field 7:30pm

Century

4

1

Dynamo United

Oct 27th

Schenley Oval 8pm

Dynamo United

0

3

Inter United

Oct 27th

Century Field 9pm

Century

2

2

Tartan Devils FC Old Boys

Nov 3rd

Century Field 8:30pm

Inter United

1

0

Century

Nov 3rd

Founders Field 12:30pm

Tartan Devils FC Old Boys (Forfeit)

0

3

Dynamo United

 

Group B

 

Home

 

 

Away

Oct 20th

Schenley Oval 8pm

Shadyside

0

3

Internationals FC

Oct 20th

Quaker Valley High School 4:30pm

Azul

6

0

CT United

Oct 27th

Graham Park, Field E 6pm

CT United(Forfeit)

0

3

Shadyside

Oct 27th

Quaker Valley High School 5pm

Azul

2

0

Internationals FC

Nov 3rd

Schenley Oval 8pm

Shadyside

0

1

Azul

Nov 3rd

TurnerValley #8 at 4pm

Internationals FC

3

0

CT United (Forfeit)

 

Team

Played

Won

Drawn

Lost

For

Against

GD

AGD

Points

Inter United

3

3

0

0

5

0

5

5

26

Century

3

1

1

1

6

4

2

2

14

Dynamo United

3

1

0

2

4

7

-3

-3

11

Tartan Devils FC Old Boys

3

0

1

2

2

6

-4

-4

5

Azul

3

3

0

0

9

0

9

6

27

Internationals FC

3

2

0

1

6

2

4

4

20

Shadyside

3

1

0

2

3

4

-1

-1

10

CT United

3

0

0

3

0

12

-12

-9

0

 

Final

Nov 10th

TurnerValley at 2pm

Inter United

1

3

Azul


 

Series A Schedule

 

Group A

 

Home

 

 

Away

Oct 20th

C&G Field (Novakowsky) 4pm

North United

9

0

Straub MVU

Oct 20th

Millenium Park 4pm

SC1966

4

1

Seneca Valley North

Oct 27th

Seneca Valley HS 4pm

Seneca Valley North

1

4

North United

Oct 27th

Millenium Park 4pm

SC1966

2

1

Straub MVU

Nov 3rd

C&G Field (Novakowsky) 4pm

North United

2

2

SC1966

Nov 3rd

Round Hill Park 4pm

Straub MVU

7

1

Seneca Valley North

 

Group B

 

Home

 

 

Away

Oct 20th

Harmarville 4:30pm

Harmarville

2

0

Mt. Lebanon

Oct 20th

White Township Fields 4pm

Indiana

2

0

Heidelberg

Oct 27th

Chartiers Valley Intermediate 3pm

Heidelberg

0

1

Harmarville

Oct 27th

White Township Fields 4pm

Indiana

5

2

Mt. Lebanon

Nov 3rd

Harmarville 2:30pm

Harmarville

1

3

Indiana

Nov 3rd

Bird Park 3pm

Mt. Lebanon

 

 

Heidelberg

 

Team

Played

Won

Drawn

Lost

For

Against

GD

AGD

Points

North United

3

2

1

0

15

3

12

6

24

SC1966

3

2

1

0

8

4

4

4

22

Straub MVU

3

1

0

2

8

12

-4

-1

10

Seneca Valley North

3

0

0

3

3

15

-12

-9

3

Indiana

3

3

0

0

10

3

7

7

27

Harmarville

3

2

0

1

4

3

1

1

18

Mt. Lebanon

2

0

0

2

2

7

-5

-5

2

Heidelberg

2

0

0

2

0

3

-3

-3

0

 

Final

Nov 10th

TurnerValley at 1:30pm

North United

1

0

Indiana


 

Bundesliga Schedule

 

Group A

 

Home

 

 

Away

Oct 20th

Round Hill Park 4:30pm

Elizabeth Forward

4

0

Dynamo Gold Rush

Oct 20th

Murrysville Community Park 4pm

Eastern United FC

3

0

SV Blues (Forfeit)

Oct 27th

 

SV Blues (Forfeit)

0

3

Elizabeth Forward

Oct 27th

Murrysville Community Park 4pm

Eastern United FC

0

2

Dynamo Gold Rush

Nov 3rd

Round Hill Park 2pm

Elizabeth Forward

3

2

Eastern United FC

Nov 3rd

Schenley Oval 10pm

Dynamo Gold Rush

 

 

SV Blues

 

Group B

 

Home

 

 

Away

Oct 20th

Harmarville 2:30pm

Fox Chapel

3

0

Loyalhanna Lightning

Oct 20th

Murrysville Community Park 2:30pm

EEU

9

1

Airport Area

Oct 27th

 

Airport Area (Forfeit)

0

3

Fox Chapel

Oct 27th

Murrysville Community Park 2:30pm

EEU

3

0

Loyalhanna Lightning

Nov 3rd

Harmarville 4:30pm

Fox Chapel

4

1

EEU

Nov 3rd

Loyalhanna Soccer Complex 3pm

Loyalhanna Lightning

3

0

Airport Area (Forfeit)

 

Team

Played

Won

Drawn

Lost

For

Against

GD

AGD

Points

Elizabeth Forward

3

3

0

0

10

2

8

7

29

Dynamo Gold Rush

3

2

0

1

5

4

1

2

19

Eastern United FC

3

1

0

2

5

5

0

0

12

SV Blues

3

0

0

3

0

9

-9

-9

0

Fox Chapel

3

3

0

0

10

1

9

9

29

EEU

3

2

0

1

13

5

8

3

20

Loyalhanna Lightning

3

1

0

2

3

6

-3

-3

10

Airport Area

3

0

0

3

1

15

-14

-9

1

 

Final

Nov 10th

TurnerValley at 1pm

Elizabeth Forward

2

0

Fox Chapel